Kelvin Color Temperatures | دمای رنگ کلوین


دمای رنگ یک مقیاس اندازه گیری تحت عنوان دمای کلوین است که نشان دهنده رنگ منحصر به فرد منبع روشنایی شما در صحنه سه بعدی است که برای هر چه واقعی تر نشان دادن رنگ چراق های استفاده شده در محیط استفاده می شود .

رنگ های مرئی که به Color Balance ( تعادل رنگ ) یا White Balance ( تعادل رنگ سفید ) فیلم یا دوربین فیلم برداری ، تحت 2 عامل مشترک و ثابت تنظیمات ، 3200K تعادل رنگ داخلی و 5500K تعادل رنگ محیط بیرونی ( روز ) وابسته است .

برای انتخاب یک مقدار RGB از چارت زیر ، باید وضعیت صحنه ثابت یا فیلم را بر اساس نورپردازی غالب مشخص کرد ، که در حوزه Indoor ( داخلی ) یا Outdoor (خارجی ) قرار میگیرد و سپس بعد از آن به انتخاب رنگ مورد نظر برای منبع نوری محیط پرداخت.


شاید همچنان برای شما دلیل انتخاب “رنگ نور”( hue ) بر اساس “دما” ( Temperature ) کمی مبهم باشد ! پس اجازه دهید کمی به عقب تر برگردیم !

وقتی در اواخر سال 1800 ویلیام کلوین ، فیزیکدان بریتانیایی یک بلوک کربن را گرم کرد ، و مشاهده کرد که بلوک کربنی در دماهای مختلف شروع به انتشار طیف های مختلفی از رنگ می کند . این مکعب سیاه کربنی ابتدا شروع به تابش نور ضعیف قرمز کرد و وقتی درجه حرارت افزایش یافت به رنگ زرد روشن تغییر کرد و در نهایت در بالاترین درجه حرارت به رنگ آبی روشن تبدیل شد .

در اصل این جسم سیاه در دماهای مختلف شروع به پوشش دادن تمام طیف های مرئی می کند یا به عبارتی قرار است ما برای مشخص کردن نورها ( میزان روشنایی ) و رنگ ها ( رنگ نورها ) از دمای جسم سیاهی که آن را تولید می کند استفاده کنیم.


برای بیان دقیق تر علمی این پدیده می توان گفت :

پدیده “ترکیب رنگهای مختلف” با “طول‌موج‌های متفاوت” و تشکیل یک “نور” جدید را “درجهٔ حرارت رنگ” می‌نامند که با واحد کلوین بیان می شود


هرچه درجهٔ کلوین “بالاتر” باشد نور متصاعد شده “خنک‌تر و روشن‌تر ” خواهد بود و به همین نحو درجهٔ کلوین “پایین‌تر” بیانگر “نورهای گرم” مانند “زرد و قرمز ” است.

دمای کلوین از 1000 تا 10000 درجه تقسیم بندی می شود

هر چند دمای کلوین برای منابع نوری صحنه های سه بعدی و استفاده های تجاری و مسکونی از مقیاس 2000K تا 6500K استفاده می شود.

مقادیر از 2000K تا 3000K به نام نور “Warm White” یا “نور سفید گرم” نامیده شده و در رنج رنگی نارنجی تا زرد روشن تقسیم بندی می شود .

مقادیر از 3100K تا 4500K به نام نور “Cool White” یا “سفید یخی” یا گاهی با نام “Bright White” یا “سفید روشن” شناخته می شود و در رنج رنگی سفید یا سفید مایل به آبی تقسیم بندی می شود

مقادیر بالاتر از 4500K در نهایت نوری تحت عنوان “Day Light” یا “نور روز” شناخته شده و با تنظیم این مقدار برای منبع نوری رنگ آن به رنگ آبی-سفید یا همان نور روز تغییر می کند . به عنوان مثال مقدار 5000K تحت عنوان Cloudy Sky ، مقدار 5500K تحت عنوان اصلی DayLight و مقدار 6500K تحت عنوان Daylight Overcast شناخته می شودتوجه داشته باشید که نام های انتخابی یک استاندارد معرفی شده است و سلیقه ای نمی باشد. با کمی دقت می توان دریافت که در دوربین های فیلم برداری حرفه ای یا موبایل و نرم افزارها این مقادیر تحت همین عنوان نام ها مورد استفاده قرار می گیرد اما به شدت به دیگر پارامتر های تنظیمات نور و دوربین وابسته هستند !


کاربردها

 

Leave a Reply